V Portugalsku vypukla epidémia - 7 mŕtvych, 302 hospitalizovaných

Autor: Mária Vaňugová | 14.11.2014 o 10:35 | (upravené 14.11.2014 o 10:58) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1263x

Epidémiu má na svedomí baktéria legionella pneumophia. Ide o tretiu najväčšiu epidémiu v histórii tejto choroby. 

Zdroj epidémie je zatial nejasný. Nákaza sa šíri vo vode na severe Lisabonu v oblasti Vila Franca de Xira, kde sa nachádza množstvo fabrík. Továrne, hotely a verejné zariadenia sú predmetom skúmania. Zomrelo už 7 ľudí, 302 je hospitalizovaných a 49 na jednotke intenzívnej starostlivosti, Ďalšie 2 úmrtia sú predmetom vyšetrovania. Úrady odporúčajú uprednostniť kúpeľ pred sprchou, vyhnúť sa klimatizačným zariadeniam a miestam, kde sú vo vzduchu prítomné čiastočky vody. Darcovstvo krvi v niektorých častiach postihnutej oblasti už bolo zastavené.

Pôvodca

Legionella je malá tyčinkovitá gramnegatívna baktéria, nachádzajúca sa vo vodnom prostredí. Do ludského organizmu sa môže dostať vdýchnutím aerosolu, vodných pár (hmla, dym), kde sa ďalej rozmnožuje v plúcnych monocytoch a spôsobuje závažné ochorenie zvané legionásrka choroba, ktorá sa prejavuje ako zápal plúc. Ochorenie môže pripomínať bežný zápal pľúc vyvolaný pneumokokmi, ale penicilin je na baktériu neúčinný. Využiva sa iné antibiotokum - erytromicín. Prenos z človeka na človeka sa považuje za nepravdepodobný. Najnáchylnejší sú starší ľudia, fajčiari a ľudia s oslabenou imunitou.

História

Pomenovanie legionárska choroba pochádza z roku 1976 zo stretnutia veteránov amerických vojísk (American Legion) vo Philadelphii. Vtedy na ťažkú infekciu s kašľom, dýchacími ťažkosťami a vysokou horúčkou ochorelo 221 zo starších mužov, ktorí sa tam zišli. Lekári diagnostikovali zápal pľúc, a podľa toho liečili penicilínom. Avšak liečba ostala bez úspechu - 34 chorých zomrelo.

zdroj: http://rr.sapo.pt/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?