V Portugalsku vypukla epidémia - 7 mŕtvych, 302 hospitalizovaných

Autor: Mária Vaňugová | 14.11.2014 o 10:35 | (upravené 14.11.2014 o 10:58) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1268x

Epidémiu má na svedomí baktéria legionella pneumophia. Ide o tretiu najväčšiu epidémiu v histórii tejto choroby. 

Zdroj epidémie je zatial nejasný. Nákaza sa šíri vo vode na severe Lisabonu v oblasti Vila Franca de Xira, kde sa nachádza množstvo fabrík. Továrne, hotely a verejné zariadenia sú predmetom skúmania. Zomrelo už 7 ľudí, 302 je hospitalizovaných a 49 na jednotke intenzívnej starostlivosti, Ďalšie 2 úmrtia sú predmetom vyšetrovania. Úrady odporúčajú uprednostniť kúpeľ pred sprchou, vyhnúť sa klimatizačným zariadeniam a miestam, kde sú vo vzduchu prítomné čiastočky vody. Darcovstvo krvi v niektorých častiach postihnutej oblasti už bolo zastavené.

Pôvodca

Legionella je malá tyčinkovitá gramnegatívna baktéria, nachádzajúca sa vo vodnom prostredí. Do ludského organizmu sa môže dostať vdýchnutím aerosolu, vodných pár (hmla, dym), kde sa ďalej rozmnožuje v plúcnych monocytoch a spôsobuje závažné ochorenie zvané legionásrka choroba, ktorá sa prejavuje ako zápal plúc. Ochorenie môže pripomínať bežný zápal pľúc vyvolaný pneumokokmi, ale penicilin je na baktériu neúčinný. Využiva sa iné antibiotokum - erytromicín. Prenos z človeka na človeka sa považuje za nepravdepodobný. Najnáchylnejší sú starší ľudia, fajčiari a ľudia s oslabenou imunitou.

História

Pomenovanie legionárska choroba pochádza z roku 1976 zo stretnutia veteránov amerických vojísk (American Legion) vo Philadelphii. Vtedy na ťažkú infekciu s kašľom, dýchacími ťažkosťami a vysokou horúčkou ochorelo 221 zo starších mužov, ktorí sa tam zišli. Lekári diagnostikovali zápal pľúc, a podľa toho liečili penicilínom. Avšak liečba ostala bez úspechu - 34 chorých zomrelo.

zdroj: http://rr.sapo.pt/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?